Miejskie Centrum Ekologiczne
w Żywcu

Kontakt

Kontakt

Jeżeli chcesz oddać kwiaty, lub jesteś zainteresowana/y adopcją skontaktuj się z Miejskim Centrum Ekologicznym w Żywcu. Podajemy nr tel. 33 475 42 56 lub 33 475 42 80.

Serdecznie zapraszamy!

Żyworódka omszona

Żyworódka omszona

Żyworódka omszona to sukulent liściowy i pędowy - ma zdolność magazynowania wody w tych częściach rośliny, dzięki czemu bez problemu może przetrwać niesprzyjające warunki wilgotnościowe.
Kalanchoe omszone tworzy pojedynczy, wzniesiony pęd. Dorasta do 25 cm wysokości. Jej liście są omszone, mięsiste i lekko lancetowate, zielone, dzięki kutnerowi mienią się na biało. Ich brzegi są brązowe lub rude. Nie jest wymagająca w uprawie. Preferuje jasne i słoneczne stanowiska, jeżeli rośnie w półcieniu lub cieniu, traci swoje ozdobne walory. Nawet zimą wymaga dużo światła. Najlepiej ustawić roślinę na parapecie okna. Pomieszczenia ogrzewane nie stanowią dla niej problemu, wręcz są wskazane. Na letnie miesiące można ją wynieść na balkon, taras czy do ogrodu. Roślina preferuje umiarkowaną wilgotność podłoża, zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni. Gleba do uprawy powinna być żyzna, lekka i przewiewna.

Juka

Juka

Juka w naturze to duże, rozłożyste i rozgałęzione drzewo, osiągające ponad 15 m wysokości. Juka domowa potrzebuje świeżego powietrza. W pielęgnacji juki należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Ziemia musi być wilgotna, ale nigdy mokra. Wystarczy ją podlewać co 10 dni, pozwalając aby wierzchnia warstwa ziemi przeschła. Juka bardzo dobrze znosi wysokie temperatury.


Paproć złocista oraz bambus - kompozycja

Paproć złocista oraz bambus - kompozycja

Paproć złocista, zwana także flebodium złocistym to gatunek paproci należący do rodziny paprotkowatych. Roślina tworzy grube, pokryte łuskami kłącze złocistego koloru, które rozrastają się na powierzchni ziemi. Dorasta do około 1 m wysokości. Liście tej paproci są niezwykle dekoracyjne -  błyszczące i silnie powcinane, osadzone na długich i cienkich ogonkach. Barwa liści od zielonej do niebieskozielonej. Rozrasta się bardzo szybko, dlatego należy zarezerwować dla niej odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu. Roślina doskonale nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Jest jedną z nielicznych paproci, którym nie przeszkadza dotykanie. Paproć doniczkową podlewać należy dwa razy w tygodniu. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku.

Bambus to rodzaj roślin wieloletnich o drewniejących łodygach. Rośliny drewniejące o pędach wzniesionych lub wspinających się i zwisających o pokroju krzewiastym lub nawet drzewiastym i wysokości od 1 do 20 m. Odgałęzienia boczne od kilku do wielu, przy czym dominujących pędów jest zwykle od 1 do 3. Pielęgnacja bambusa polega na umiarkowanym podlewaniu  oraz przycinaniu.

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia wymaga dużej ilości światła słonecznego. Dobrze znosi nawet bezpośrednie promienie słoneczne. W cieniu jego liście wydłużają się, tracą swój owalny kształt i bledną, roślina zaczyna chorować i zamiera. Najlepszym miejscem uprawy jest okno południowe. Drzewko szczęścia podlewamy jednorazowo obficie, a następnie czekamy z kolejnym podlewaniem do momentu, aż ziemia w doniczce stanie się wyraźnie sucha i sypka. Można podlewać 1 raz w miesiącu, a zimą jeszcze rzadziej.

Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda nazywana również żyworódką, pochodzi z Madagaskaru. Charakteryzuje się przede wszystkim wzniesionym pokrojem, mięsistymi liśćmi oraz pędami. Na szczytach pędów rozwijają się kwiatostany złożone z dużej liczby małych, gwiazdkowatych kwiatków. W Polsce jest bardzo popularną rośliną pokojową. Warto ustawiać ją w słonecznych miejscach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz. Czas kwitnienia Kalanchoe jest dość długi, kwitną nawet do trzech miesięcy. Osiągają wysokość 25 – 30 cm. Odpowiednia uprawa może doprowadzić do kwitnienia nawet w okresie zimowym.

Dieffenbachia Amoena

Dieffenbachia Amoena

Dieffenbachia naturalnie występuje w tropikalnej strefie Ameryki Południowej i Środkowej. Swoją nazwę zyskała po cesarskim ogrodniku - Josephie Dieffenbachu, który na wiedeńskim dworze specjalizował się w uprawie właśnie tego gatunku. Difenbachia to roślina trująca – jej sok zawiera strychninę, dlatego prace pielęgnacyjne dieffenbachii powinno wykonywać się w rękawiczkach ochronnych. Z powodu tej właściwości roślina niegdyś służyła do "uciszania" niewolników w Brazylii. Indianie Amazonii mieszali sok z difenbachii z kurarą i mieszanki tej używali do zatruwania strzał. Difenbachia ma także pozytywne działanie. Często używana w biurach, w których działa dużo sprzętu elektronicznego, ponieważ roślina potrafi rozkładać szkodliwe związki. Ponadto stwierdzono, że ułatwia koncentrację.

Filodendron (Philodendron)

Filodendron (Philodendron)

Filodendron (Philodendron) to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych, należąca do rodziny Araceae – obrazkowate, pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Pnące filodendrony wytwarzają korzenie powietrzne, którymi przytrzymują się kory drzew, a także mogą nimi czerpać wilgoć i składniki odżywcze. Niemniej jednak, główne zaopatrzenie rośliny pochodzi z korzeni mocno zakotwiczonych w ziemi. W mieszkaniu, w dobrych warunkach, filodendron może osiągnąć wysokość ok. 3 m pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednie podpory. Nieliczne niepnące gatunki filodendrona tworzą krótki, krępy pień z rozetą liści.

Epipremnum Złociste (Scindapsus)

Epipremnum Złociste (Scindapsus)

Scindapsus to pnącze  występujące naturalnie jedynie na Moorea, wyspie wulkanicznej w archipelagu Wysp Towarzystwa. Jednak roślina ta została już introdukowana praktycznie na całym świecie. W swoim naturalnym środowisku pnącze przyczepia się do drzew za pomocą korzeni przybyszowych i osiąga długość nawet do 16 m. Jest jedna z najłatwiejszych roślin do uprawy w domu. Dobrze znosi chłodne mieszkania jak i ogrzewane. Przy prawidłowej pielęgnacji może rosnąć w mieszkaniu 10 lat i dłużej osiągając przy tym długość 5 m i więcej.


Fiołek Afrykański (Saintpaulia)

Fiołek Afrykański (Saintpaulia)

Saintpaulia należy do najpopularniejszych roślin pokojowych. Nadano mu nazwę na cześć barona Waltera von Saint Paul St Claire, który odkrył go w końcu XIX wieku w górach Usambara w Cape Province, w Afryce Południowej. Osiąga maksymalnie wysokość do 25 centymetrów, posiada ciemnozielone, mięsiste liście, pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty najczęściej koloru fioletowego, niebieskiego, białego i różowego. Kwitnie prawie przez cały rok. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione.

 Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki gdzie rośnie w cieniu wysokich drzew. Potrafi on, jak mało która roślina, redukować substancje szkodliwe zawarte w powietrzu takie jak: formaldehyd, ksylol, toluol, amoniak, trójchloroetylen, benzol i tlenki węgla. Pochłania również promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne, a na dodatek nawilża powietrze i wydziela tlen. Polecany do domów osób z alergią i mających problemy z układem oddechowym.

Dracena Obrzeżona (Smokowiec)

Dracena Obrzeżona (Smokowiec)

Pochodząca z Madagaskaru Dracena Obrzeżona w środowisku naturalnym jako drzewo osiąga nawet 4-5 merów. W uprawie doniczkowej osiąga średnio 130 cm. Łatwa w uprawie i dość odporna na niesprzyjające warunki, lubi wilgotne powietrze dlatego dobrze jest zraszać roślinę w gorące dni. Nazwa smokowiec pochodzi od Greckiego słowa drakania, oznaczającego samicę smoka. Inne źródła podają że nazwa wywodzi się od czerwonej żywicy wydzielanej przez niektóre gatunki dracen, określaną przez tubylców krwią smoka.

Fiołek Afrykański (Saintpaulia)

Fiołek Afrykański (Saintpaulia)

Fiołek Afrykański to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Osiąga maksymalnie wysokość do 25 centymetrów. Lubi wysoką wilgotność powietrza oraz regularne podlewanie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno lekko przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Jest roślina długowieczną, przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi rosnąć przez wiele lat. Łatwy w uprawie, wynagradza troskliwą opiekę mnóstwem kwiatów. 

Wilczomlecz Trójżebrowy

Wilczomlecz Trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy należy do rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae. W środowisku naturalnym wilczomlecz występuje w cieplejszych rejonach Afryki. Jest podobny do kaktusów i dlatego często z nimi mylony. To niezwykle efektowna roślina o małych wymaganiach, jednak należy jej zapewnić odpowiednie podłoże i drenaż. Osiąga wysokość 200 - 250 cm. Nie zakwita w warunkach domowych.  Roślina jest trująca, ale tylko przy uszkodzeniu lub spożyciu. Wytwarza biały, przypominający mleko, toksyczny sok mleczny. Należy unikać kontaktu ze skórą i oczami. Egzemplarz w pięknym zielonym kolorze, wysokość ok 1,5 m.

Sansewieria Masoniana Victoria

Sansewieria Masoniana Victoria

Sansewieria Masoniana opisana pierwszy raz w 2000 roku. Pochodzi z Afryki  środkowej, prawdopodobnie z terenów obecnej Demokratycznej Republiki Konga. Ta niezwykle efektowna roślina posiada grube skórzaste liście, ozdobione charakterystycznymi jaśniejszym i ciemniejszymi wzorami. Jest to roślina łatwa w pielęgnacji. Charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca, ale może stać również w miejscach zacienionych. Znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody i niedostatek światła.

Wilczomlecz Trójżebrowy

Wilczomlecz Trójżebrowy

To niezwykle efektowna roślina o małych wymaganiach, jednak należy jej zapewnić odpowiednie podłoże i drenaż. Osiąga wysokość 200 - 250 cm. Nie zakwita w warunkach domowych. Egzemplarz w pięknym czerwonym kolorze, wysokość ok 1,5 m.